Vi laddade upp med tre matcher i Nationaldagscupen på Stora Essingen inför vår resa till Falun och Falu Sommar Cup 17-19 juni.
MATCH 1
BajenBulldogs vs Norsborg 1
Essinge IP
1-2
Tuff match mot ett storvuxet lag som spelar tufft och lite på gränsen. Vi har ofta svårt att själva tuffa till oss i denna typ av matcher och skyller lite för mycket på domare. Vi fick två möjligheter att komma in i matchen och kunde vunnit men vi brände två straffar. Hade vi vunnit denna första match hade dagen förmodligen slutat med slutspel. Norsborg vann hela cupen till slut.
MATCH 2
BajenBulldogs vs Skå IK
Essinge IP
1-1
Vi startade matchen en smula mer fokuserat men återigen så spelar vi lösa bollar utan adress in centralt i banan vilket dessvärre skadar oss svårt. Skå IK var ett storvuxet med fint spelande lag. I ärlighetens namn skulle de nog vunnit med ett par mål efter tre ribb- och stolpträffar.
MATCH 3
BajenBulldogs vs Täby United
I sista gruppslesmatchen blev det lite soppatorsk när de med sin fart & fina passningenspel tog kommandot direkt och gjorde två mål på de tre första anfallen. Vi orkade inte riktigt matcha dem. Vi tar med oss tenn oerfarenheten och lovade varandra att bli mer tuffa men framför allt att höja vår lägsta nivå ett par snäpp. För som Jonas poängterade efter matchen när vi är på topp slår vi de flesta svåra lagen vi ställs emot.